Aktivní dovolená na Šumavě

to jsou třeba výlety na kolech

Šumava je krásná

chaloupka.unas.cz
Cyklotrasy
Borová Lada-Knížecí Pláně-Žďárské jezírko-Polka

Krásný den  přímo lákal k projíždce na kole. „Jel bych někam, kde jsme ještě nebyli.“ Řekl jsem a jal se studovat mapu s průvodcem Šumavou. Náhodou se otevřel na překrásném obrázku Chalupské slati. Chalupská slať  „Kde to je?“ Hm, u Borové Lady. Pojedeme tam. Dali jsme kola na střechu auta  a vyjeli. Za půl hodiny jsme byli na parkovišti  ve Svinné Ladě,  sundali kola a vyjeli jsme cyklostezkou č. 1040. Po tři sta metrech jsme byli na místě. „To snad ani nestálo za to, brát si kola, inu příště je necháme na autě a k  Chalupské slati dojdeme pěšky.“  Stejně tak, jako po poválkovém chodníku mezi klečí a břízami.  „To je  nádhera!“ Vzdychali přítomní.  Veliké rašelinové jezírko s malými ostrůvky vytváří malebnou podívanou. Když už jsme se do sytosti pokochali, vzali jsme si opět mapu a rozhodovali se, kam teď, o výletu na kolech jsem přece jen měl poněkud jinou představu než 600 m kolojízdy. Rozhodli jsme se pro Knížecí Pláně a třeba pojedeme dál, uvidíme.

 Po silnici, z Borové Lady, kde motorová vozidla mají zakázáno,  jsme z počátku chvíli stoupali, ale pak více méně po rovině jsme po 5. km byli na Knížecích pláních. Knížecí pláně Hezký kousek Šumavy ve výšce 1050 m.n.m. Mohli jsme se tu občerstvit, ale řekli jsme si, že tak učiníme až cestou zpátky, teď pojedeme dál, po č. trasy 1023  na Ždárské jezírko.

Netrvalo dlouho a mírným klesáním jsme dojeli k místu kde mezi stromy prosvítala vodní plocha. Objeli jsme ji a usedli na břeh jezírka citlivě zasazeného do krajiny. Ždárské jezírko  Až doma jsem se z průvodce dozvěděl, že se jedná o dílo lidských rukou, které sloužilo, jako zásobní nádrž pro plavební kanál. Chvíli jsme sledovali vážky nad vodou a pak se rozhodli, že ještě zpátky nepojedeme, ale budeme pokračovat dál na Polku. Až na křižovatku pod Homoli, kde je odbočka na trasu č. 1038 jsme jeli  s kopce. Tady  ale začalo stoupání. Naštěstí jen 2 km. A pak zase dolů až na Polku.

Nějak se nám povedlo  přejet odbočku na Ždárské sedýlko, kterou jsme se chtěli původně vrátit na Knížecí Pláně a dostali jsme se stále příjemným klesáním až k silnici mezi Borovou Ladou a Horní Vltavicí značenou také jako dálková cyklotrasa č. 33. Jeli jsme tedy po ní. stále  mírným stoupáním, ale dobrý. V Borové Ladě jsme si dali pozdní oběd a po  kafíčku jsme pokračovali na parkoviště ve Svinné Ladě, kde na nás stále čekalo auto pro zbývajících 35 km. Na kolech jsme ujeli asi 25 km a to nepočítám 300 m k Chalupské slati a zpět.  Byl to hezký výlet. Šumava je opravdu krásná.



Tip Krutišových

Donedávna jsem si myslel, že autem poznám spoustu krásných míst. Omyl! Nejlepší cestování krajinou je na kole.